هیئت یابن طه (عج) شهرستان رشت
فرهنگی ،اجتماعی

جملات قصارامام
اوقات شرعی شهرها

                                                                                                                   http://s5.picofile.com/file/8115589492/emam_hasan_yasgroup_ir_23.gif

آیا ایجاد شک و شبهه در مسائل اعتقادی صحیح است؟

مسلّماً آنچه در ابتدا به نظر می‏رسد این است که شک در دین، بد بوده ونشانه سیاهی قلب است؛ زیرا هدف این است که انسان به یقین برسد. ایمان بایستی توأم با یقین باشد. ولی شک و شبهه در جایی که دالان ومعبر خوبی برای رسیدن به ایمان ویقین باشد پسندیده است. ایمان چیزی است که انسان باید به آن دسترسی پیدا کند، امّا این ایمان از همان ابتدا در انسان وجود ندارد، زیرا تا شک نکند به یقین نمی‏رسد. قرآن می‏خواهد که در اعتقادات وراثتی انسان شک ایجاد کند تا او را به یقین برساند. لذا می‏فرماید:

أَوَلَوْ کانَ آبآؤُهُمْ لایَعْقِلُونَ شَیْئاً وَلایَهْتَدُونَ}

"آیا بایست آنها تابع پدران باشند در صورتی که آنها بی‏عقل ونادان بودند."

شهید مطهری می‏فرماید: "...اگر این تشکیکات وارد جامعه نشود خطر است. اگر وارد نشود کم کم مردم آن حالت دینی‏شان رو به تحجّر، ونه تحجّر که رو به عفونت می‏رود. درست مثل آب کاملاً صافی که آن را در حوض قرار می‏دهیم واگر مدتی بماند می‏گندد. اگر در مردم یک حالت آرامشی باشد وبر معتقدات دینی ومذهبی تازیانه شک نخورد در آن صورت عوام پیشتاز آن معتقدات می‏شوند. وقتی عوام پیشتاز بشوند دائم از خودشان چیزی می‏سازند...".

ولی برخی شک‏ها نوعی بیماری است، مانند وسوسه، شک کثیرالشک در نماز، وضو وسایر عبادات وطهارت ونجاست. این گونه شک‏ها وشبهه‏ها نوعی بیماری ومرض است. زیاد شک کردن نوعی بیماری است.

  آیا خداوند ضمانت کرده شخص حقیقت‏جو را به حقیقت برساند؟

انسان‏ها در دوران زندگی خود معمولاً از نظر شک وشبهه دچار بحران می‏شوند، اینجا است که انسان وضع حسّاسی پیدا می‏کند، مخصوصاً هنگامی که با مجموعه‏ای از افکار وعقاید وآرای مخالف محیط خود وگاهی نیز با تبلیغات از راه‏های گوناگون مواجه گردد. لذا اگر واقعاً حقیقت جو باشد خداوند او را راهنمایی خواهد کرد. خداوند متعال می‏فرماید: {وَالَّذِینَ جاهَدُوا فِینا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنا}

"وکسانی که در راه ما جهاد وکوشش کنند البته ما آنها را به راه‏هایمان هدایت خواهیم کرد."

ولی این بدان معنا نیست که علما ودانشمندان هیچ وظیفه‏ای ندارند، بلکه وظیفه سنگینی بر دوش آنان است وباید به هر نحو ممکن توجیه‏گر عقلایی شک‏ها وشبهه‏ها باشند تا مردم خصوصاً نسل جوان به سر منزل یقین برسند.

 وظیفه ما در برابر شبهات چیست؟

برخی معتقدند انسان در هر سنّ ومعلوماتی که باشد بی هیچ قید وشرطی می‏تواند به هر سخنی گوش فرا دهد. اینان به آیه شریفه:

{فَبَشِّرْ عِبادِ الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ القَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ}

تمسک می‏کنند. در صورتی که آیه شریفه در مورد

اندیشمندان وصاحب‏نظرانی است که قدرت وتوان تشخیص "قول احسن" را دارند نه هر کسی، در هر سن وسال وسطحی از معلومات می‏تواند این چنین باشد. چنان که در ادامه آیه شریفه می‏فرماید: {أُولئِکَ الَّذِینَ هَداهُمُ اللَّهُ وَأوُلئِکَ هُمْ أُولُوا الأَلْبابِ}

"آنان کسانی‏اند که خدا هدایتشان کرده وآنان خردمندان وصاحبان مغز وعقل‏اند."

بنابراین تا وقتی که انسان اعتقادهایش را از منابع موثّق ومعتبر محکم نکرده وقدرت پاسخگویی به شبهات را ندارد، نباید در این وادی قدم بگذارد. انسان باید زمان‏شناس باشد، برای حال وآینده‏اش برنامه ریزی کند؛ نه اینکه بنشیند وهنگامی که با شبهات بنیان‏کن وتبلیغات مسموم روبه‏رو شد به فکر چاره‏ای بیفتد، بلکه مانند واکسنی که برای پیشگیری امراض به کودکان تزریق می‏کنند ما نیز با طرح شبهات وجواب آنها به طور فشرده اطلاعی از آنها داشته باشیم تا هنگام مواجهه با مخالفان خود را نباخته وتوان جواب‏گویی را داشته باشیم.

امام صادق(ع) فرمود: "العالم بزمانه لاتهجم علیه اللوابس"

"کسی که زمان‏شناس است شبهات بر او هجوم نخواهد آورد."

امام علی(ع) فرمود: "من عرف الأیّام لم‏یغفل عن الاستعداد"

"هر کسی که روزگار خود را شناخته وزمان‏شناس باشد از آمادگی غافل نخواهد شد."

 


سوره بقره، آیه 170.

فصلنامه مطهّر، شماره صفر، ص 35ù34.

سوره عنکبوت، آیه 69.

سوره زمر، آیه 18ù17.

سوره زمر، آیه 18.

کافى، ج 1، ص 27، ح 29 ؛ تحف العقول، ص 356 ؛ بحار، ج 75، ص 269، ح 109.

کافى ج 8، ص 23،ح 4 ؛ أمالى، شیخ صدوق، ص 400،ح 9 ؛ توحید، ص 74، ح 27 ؛ تحف العقول، ص 98 ؛ بحار، ج 74، ص 287،ح1.[ دوشنبه 12 اسفند‌ماه سال 1392 ] [ 19:01 ] [ فرزانه رودپیشی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ
http://s2.picofile.com/file/7850246769/Jhangir_Farzane.jpg

بسم رب الشهداء والصدیقین با سلام تحیت خدمت آقا امام زمان (عج) و نائب بر حقش و با درود فراوان به خون پاک شهداء کربلا و شهدای هشت سال دفاع مقدس و امام خمینی رحمه الله علیه و فرزندان دلبند ایشان. هیئت یابن طه (عج) شهرستان رشت در سال 1385 با هدف برگزاری مراسمات عزاداری و جشنهای مذهبی در ایام ولادت ائمه اطهار (ع) و برپایی شعائر الله آغاز به کار کرد و هر هفته در روزهای سه شنبه یک ساعت بعد نماز مغرب عشاء در منازل بانیان محترم بخصوص در محله حافظ آباد شهرستان رشت جلسه زیارت عاشورا همراه قرائت قرآن و سخنرانی دنبال کرده است و همچنین این توفیق داشته که در طول سال مراسمات ویژه ایام فاطمیه و محرم و شبهای قدر و همچنین اعیاد را برگزار کند. و تمام این برنامه ها با کمک مردم خیر و ولایت مدار گیلان بخصوص مردم متدین شهرستان رشت صورت گرفته فلذا امید است که خداوند این توفیق خدمت به حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و آقا امام عصر (عج) را از ما نگیرد و همه خادمان اهل البیت عصمت و طهارت را به شرکت در مراسمات هفتگی هیئت موفق بدارد. دعا گوی همه ارادتمندان به اهل البیت و گریکنان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)هستیم. من الله والتوفیق خادمان منصوب به هیئت یابن طه (عج) .

http://s3.picofile.com/file/7419083652/10.gif
شهیدان فرزانه

امید است به حول قوه الهی و با استعانت از اولیاء الله (ائمه اطهار (ع)) همواره ادامه دهنده راه شهدا و اهدافشان باشیم. من الله التوفیق
برگه ها
لینک های مفید
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 7152